Veri İhlalinden Kaçınma İpuçları-Lundo Data Blog-KVKK Danışmanlığı

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Veri İhlalinden Kaçınma İpuçları

Coronavirus (COVID-19) pandemisi sırasında bir çok şirket, karşılaştığı zorlu koşullara uyum sağlamak için çalışıyor. Mümkün olduğunca normal işlevleri sürdürmek için hızlı bir şekilde bilgi paylaşmanız veya toplamanız istenebilir.

Şu anda artan risklerden biri, veri ihlali. Kişisel verilerin yanlışlıkla veya yasa dışı olarak imha edilmesine sebeb olabilirsiniz. Yada kaybolmasına, değiştirilmesine, yetkisiz olarak ifşa edilmesine veya erişilmesine yol açan bir ‘veri ihlali’ yaşayabilirsiniz. Veri ihlalinden kaçınmak için temel bazı önlemler hayat kurtarabilir.

Uzaktan çalışan bir şirket, ister online eğitime uyum sağlayan bir okul veya kolej olabilirsiniz. Yada insanlarla iletişim halinde kalmanın yeni yollarını geliştirmek isteyen herhangi bir kuruluş.

Veri İhlali Tedbirleri

Aşağıda kişisel verilerinizi korumanıza ve veri ihlalinden kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir. Veri sorumlusu olarak temel bazı konulara dikkat ederek daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

  • Serbestçe kullanılabilen birçok sosyal medya platformunu ve uygulamasını kullanmadan önce,  güvenlik kontrolünüzü yapın. Kullandığınız güvenlik ayarlarının güncel olduğundan emin olun ve yalnızca paylaşmak istediğiniz kişisel verileri paylaşın.
  • Mevcut doküman yönetim sisteminizde yeni formlar oluştururken, kişisel verilerinizin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayın. Yetkisiz paylaşılmamasını sağlamak için gerekli mevcut güvenlik önlemlerini kullanmaya devam edin.
  • Kişisel verileri toplamak için şablon kullanırken, gereksiz, fazladan kişisel veri alanını eklemeyin.
  • Size yardımcı olmak için bir şifre yöneticisi kullanarak, tüm platformlarda farklı karmaşık şifreleri kullanın.
  • Sağduyunuzu kullanmaya devam edin ve insanların adları ve adresleri gibi şeylere dikkat ettiğinizden emin olun. Kişilerin sağlığı, siyasi veya sendikaya üye olmaları veya dinleri gibi hassas verilere özellikle dikkat edin.
  • Evden çalışmanın bizi her zamanki işyerlerimizden farklı bir zihinsel alana yerleştirebileceğini hatırlayın. Evden çalışan personelinize, kişisel veri güvenliğinin önemi hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. Hatta daha dikkatli olmaları konusunda bir kontrol listesi hazırlayabilirsiniz.
  • İş dosyaları, e-postalar ve veritabanları aile üyeleri veya ev arkadaşları tarafından görülebilecek yerlerde veya açık ve gözetimsiz bırakılmamalıdır. Dizüstü bilgisayarlar gibi iş bilgisayarları asla aile üyeleri tarafından veya iş dışı amaçlarla kullanılmamalıdır.
  • Birçok temel işletme, örneğin eczaneler ve tıbbi uygulamalar, geçici resepsiyon masaları gibi tesislerde fiziksel değişiklikler yapmak zorunda kaldı. Bu düzenlemeleri yaparken, insanların özel olarak konuşabilmesi ve diğer kişilerin kayıtlarının insanlar tarafından görülmemesi için gizliliği dikkate almayı unutmayın.

Unutmayın kişisel veri herkesin özel alanıdır.

güncel haberler

Veri Sorumlusu Avukata 125.000 TL İdari Para Cezası

Ücretsiz Ön Analiz Raporu-KVKK Risk Ölçer
Aşağıda bulunan iki maddeden birisi sizi ilgilendiriyor ise VERBİS’e kayıt olmakla yükümlüsünüz demektir.

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Gönder butonuna basarak Aydınlatma Metnini okuduğunuzu onaylıyorsunuz.

VERBİS Nedir?

VERBİS kayıt desteği için HEMEN başvur!

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Gönder butonuna basarak Aydınlatma Metnini okuduğunuzu onaylıyorsunuz.

İletişim Formu Aydınlatma Metni

Bu aydınlatma metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 10 uncu maddesi ile “Aydınlatma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” kapsamında, veri sorumlusu sıfatıyla Lundo Data tarafından hazırlanmıştır.

Lundo Data Şirketi olarak kişisel verileriniz; hizmet temin süreçlerinin yürütülmesi amacıyla, hukuki yükümlülüğün yerine getirilmesi ve bir hakkın tesisi hukuki sebeplerine dayalı olarak elektronik ortamda başvuru yoluyla otomatik olarak işlenmektedir.

Kişisel verileriniz, açık rıza alınması halinde iş ortaklarına, tedarikçilere, 3. kişilere ve talep edilmesi halinde yetkili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılabilecektir.

Kanunun “ilgili kişinin haklarını düzenleyen” 11 inci maddesi kapsamındaki taleplerinizi, “Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ” uyarınca Lundo Data Şirketi’ne yazılı olarak veya info@lundodata.com kurumsal elektronik posta adresine iletebilirsiniz.

Lundo-Data-Popup

Lundo Data İle

Şirketini Korumaya Başla!