Veri Sorumlusu Doktor Atadan Egemen Koyuncu tarafından Veri İhlali Bildirimi

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Veri İhlali Bildirimi-Doktor Atadan Egemen KOYUNCU

Doktor Atadan Egemen Koyuncu

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Doktor Atadan Egemen Koyuncu tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na gönderilen veri ihlali bildiriminde;

  • 05.07.2020 tarihinde hasta bilgileri sistemine bir siber saldırı gerçekleştiği,
  • Söz konusu veri ihlalinin hasta programının silinmesiyle tespit edildiği,
  • Tahmini 10.000 kişiye ait kişisel verilerin ihlalden etkilenmiş olabileceği,
  • Hastalara ait kimlik bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, sağlık ile ilgili detaylı bilgiler, tıbbi geçmişler, muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve cinsel sorunları içeren verilerin ihlalden etkilenmiş olabileceği,

ifade edilmiştir. Konuya ilişkin inceleme devam etmekle olduğu açıklanmıştır. Veri sorumlusu sağlık sektöründe kadın hastalıkları alanında hizmet vermektedir.

Kuruma veri ihlalinde bulunan diğer firmalarda aşağıdan incelenebilir.;

1. Veri İhlali Bildirimi- Avon Kozmetik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş (Avon Türkiye)-23 Haziran 2020
2. Veri İhlali Bildirimi- Avivasa Emeklilik ve Hayat A.Ş. (Avivasa)- 23 Haziran 2020
3. Veri İhlalii Bildirimi-Sezgi Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği (Sezgi Dental)- 23 Haziran 2020

İhlaller sağlık sektöründe yaygın olarak gözlenmektedir. Bu durum kimlik bilgilerini çalan kötü amaçlı yazılımlar, kasıtlı veya yanlışlıkla hasta verilerini ifşa eden çalışanlardan veya korunmasız-kaybolmuş dizüstü bilgisayarlar ve diğer aygıtları içeren birçok farklı olaydan kaynaklanabilir. Kişisel Sağlık Bilgileri (KŞB) karaborsada kredi kartı kimlik bilgileri veya normal Kişisel Olarak Tanımlanabilir Bilgiler’den  daha değerlidir. Bu nedenle, siber suçluların tıbbi veritabanlarını hedeflemesi için daha yüksek bir teşvik vardır, böylece KŞB’yi satabilir veya kendi kişisel kazançları için kullanabilirler.

Bu yazı yazılırken, sağlık ve insan hizmetleri ihlali raporuna göre, veri ihlalleri nedeniyle 15 milyondan fazla sağlık kaydı tehlikeye düştü.

Ülkemizde de sağlık sektöründe meydana gelen veri ihlalleri artış göstermekte ve bu durum veri ihlali istatistiği ile de uyum göstermektedir. Sağlık sektöründe işlenen birçok verinin özel nitelikli veri olması da konunun önemini gösteriyor. Alacağınız bazı temel önlemler olası veri ihlallerinden sizleri koruyacaktır.

İlk etapta veri ihlalini önlemek için uygun uygulama güvenliği ve ağ güvenliği önemlidir. Şifreleme, birisi sistemlerinize ulaştığında hastalarınızın verilerine erişilmesini önlemenin en iyi yoludur. Şifrelemenin hem istirahatte hem de transitte uygulanması ve sağlık ağınıza veya veritabanlarına erişimi olan üçüncü tarafların ve satıcıların da hasta verilerini düzgün bir şekilde işlemesi önemlidir. Kayıp bir cihaz veya kazayla ifşa gibi çalışan hatalarından kaynaklanan veri ihlallerini azaltmak için KŞB’nin doğru kullanımı  ile ilgili eğitim önerilir.

güncel haberler

Veri Sorumlusu Avukata 125.000 TL İdari Para Cezası

Ücretsiz Ön Analiz Raporu-KVKK Risk Ölçer
Aşağıda bulunan iki maddeden birisi sizi ilgilendiriyor ise VERBİS’e kayıt olmakla yükümlüsünüz demektir.

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Gönder butonuna basarak Aydınlatma Metnini okuduğunuzu onaylıyorsunuz.

VERBİS Nedir?

VERBİS kayıt desteği için HEMEN başvur!

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Gönder butonuna basarak Aydınlatma Metnini okuduğunuzu onaylıyorsunuz.

İletişim Formu Aydınlatma Metni

Bu aydınlatma metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 10 uncu maddesi ile “Aydınlatma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” kapsamında, veri sorumlusu sıfatıyla Lundo Data tarafından hazırlanmıştır.

Lundo Data Şirketi olarak kişisel verileriniz; hizmet temin süreçlerinin yürütülmesi amacıyla, hukuki yükümlülüğün yerine getirilmesi ve bir hakkın tesisi hukuki sebeplerine dayalı olarak elektronik ortamda başvuru yoluyla otomatik olarak işlenmektedir.

Kişisel verileriniz, açık rıza alınması halinde iş ortaklarına, tedarikçilere, 3. kişilere ve talep edilmesi halinde yetkili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılabilecektir.

Kanunun “ilgili kişinin haklarını düzenleyen” 11 inci maddesi kapsamındaki taleplerinizi, “Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ” uyarınca Lundo Data Şirketi’ne yazılı olarak veya info@lundodata.com kurumsal elektronik posta adresine iletebilirsiniz.

Lundo-Data-Popup

Lundo Data İle

Şirketini Korumaya Başla!